Merhaba arkadaslar. Gercekten uzgunlugumu nasıl anlatsam bilemiyorum, belki çok klişe bir laf fakat napalim durum bu: eski bayramları özlüyorum evet ÖZLÜYORUM. Yaşımı sorucak olursanız daha yeni bitmeyim yasim 17 hatta doldurmadım bebek denecek kadar küçük diyebilirsiniz

Burda herkes başlıkta istediği özlediği ve yazicagim seyleri elestirebilir.

Ben dinlere inanmıyorum bir yaratan olduğu konusunda hem fikirim fakat dinlere inanmıyorum buna karsin 8 yasından beri her Bayram namazına giderim ve bayramlarda tatile gitmem akraba ziyareti yaparım, bayramların insanlari yakinlastirdigini, akrabaların bağlarının kopmamasi için güzel bir vesiledir. 8 yasımdan beri ben İstanbul halkalida oturuyorum ve babamin büyüdüğü yer olan Kasımpaşa'da her bayram namazını kılarız ben babam iki amcam ve dedemi aldıktan sonra giderdik bir amcam bakirkoyde otururdu şimdi kasimpasada oturuyor diğer amcam eyupte dedem kadikoyde oturur ha bu arada amca dediğime bakmayın babamin amcaları fakat bende derim.

Yolcuları alma işlemi tamamlandıktan sonra 10-20dk kala camide olunur ve yanındaki kahveye oturulur burası tanidiktir. Zaten Kasımpaşa'da biz unluyuzdur dedemin 1-2sene önce kapattığı çok köklü küçük köfteci dükkanı dört kardesleri tanımayan yoktur. Her neyse kahveye oturur ac gözlü ben küçüklükten beri her bayram namazı 30m ılerde caminin diğer tarafındaki tanesi 50kr olan kurt böreğinden alırım 2 tane çünkü ac gozluyum :) dedem bizle gelmez vaaz dinlemek için içeri girerdi iki amcam ben babam oturur ben kurt böreğimle çayımı içerken amcalarım ve babam cigaralarindan tutturup çaylarını yudumlarlar.

Sonra camiye girer on taraftan giremezsek yandan gireriz kucukken ben vaaz sırasında amcamdan babama kosarmisim hehe hatta hatırlıyorum kucukken namaz bitip zikirden sonra ben tam eğlenmeye baslamisiken bitmesi kötü oldu derdim, babamlarda dansoz cikicakti evet kaçırdın derdi :) namaz sırasında dagildimiz için herkes arabanın olduğu yere gelir dedem ekmek alır babamda ekmek alır sıcak sıcak babam çok yanlış karar vermişti 5 sene kadar aldığı 5 ekmegi yanıma arkaya koyardı ve bu sıcak ekmekler dururmu ben hep bir tanesini tek basıma bitirirdim tabi sonra çaktı bagaja koymaya başladı :)

İlk durak mezarlık , Rasim amcam beni çok eğitti emegini yok sayamam. Benim okulda bu makamda o sağlamıştır her buluştuğumuzda o beni iter sonra ben onu dövmeye çalışırım ama kucukken dovemezdim ve bana mezarlık vb bana kavga yapmayı öğretti mezarlıkları gezer hemen bitisigindeki mezara gecicez etrafından dolanmamali duvardan atlardik ben küçüktüm o kocaman duvardan atliyamazdim Rasim amcam cikar beni alırdı sonra atlar ben ona atlardim tabi dedem atliyamadigi için arabaya giderdi. Bütün herseyi tamamladıktan sonra annem ve ablamı alıp babaanneme yemeğe gideriz ama amcamlari eve bırakır dedem bizle gelirdi, anneanneme giderdik çünkü annem ve ablam annemin hiç görmediğim babasının kabrine giderlerdi onları aldıktan sonra ver elini Kadıköy. Dedemlerin evine, ordaki tayfamız: Ben annem babam ablam halam, halamın kocası(eniştem), kızları (kuzenim), ve Rasim amcam. Babaannem her zamanki gibi masayı donatmıştır evi bayram havası götürür sofrada en sevdiğim yemek olan Pazulu börek yani Arnavut Böreği fakat bu böreği anlatamam, yaşamanız damağınızda hissetmeniz lazım, bana özel sucuklu yumurta, en başta gelen güzel günün çorbası, barbunya, tabi bu kahvaltı fakat biz öğle yemeği gibi yapardık ben ikisini birden yaptığım için sucuklu yumurta yerdim, et olurdu ve hatırlayamadığım birkaç türlü yemek daha..

Yemekler biter babam cigarasından tüttürmek için balkona çıkar arkasından Rasim Amcam ve annem gelir.. Sonra akraba ziyaretlerine gideriz.. Off amma uzun yazmışım birde İphone’dan yazdım kendimi kaptırmışım.. ve şimdiki zamana dönelim.

Şimdiki Zaman (-yor): Bugun sabah her zaman ki gibi zar zor kalktım fakat babam bir ara bıkmış ve beni az daha bırakıcakmış  Bu küçükken olmazdı gerekirse su atardı olsun babacım seni yinede çok seviyorum, sonra arabaya bindik ve kimseyi almadan doğruca Kasımpaşa’ya gittik. Arabanın eski sıkışıklığı, rasim amcamla kavgamız yoktu.. Rasim Amcam ve Bahri Amcam kavga etmişlerdi 3-4 senedir durum böyle, dedem köfteciliği bırakınca başına Rasim Amcam geçti ve dükkanı sattı ve dedeme hiçbir şey vermedi tabi biz bunu sorgulamadık sonrasında Rasim amcamla Bahri Amcam sanırsam 100-200 lira uğruna kavga etmişler. Babamın yorumu ise kızlarının aynı yaşta olmasından dolayı sidik yarışı misali demesidir.

Dedem neden mi yok? Dedem bugun tam bir ayını doldurdu, o tatlı sevimli, Kasımpaşa’ya uymasada oralı olan, iş sırasında Fenerbahçe maçı varsa ona giden ve hatta para olmadığı için sadece futbolcuların ayaklarını görebilen yerden izlemektedir hiçbir maçı kaçırmaksızın.. Prostat oldu, şu anda çok iyi ve bayramdan sonra çıkıcak canım dedem  Çok korktum ona bir şeyler olucak diye

Bahri Amcam gelmiyor, Rasim Amcam var diye, Rasim Amcam artık Kasımpaşa’da oturuyor, arabayı park ettikten sonra kapısını çaldık kapıya ben vurdum açan olmadı babam aradı kızındaymış dedikki anlaşılan babamla yalnızız, babama baktım ve baba biz bize yeteriz dedim gitti aslanlar gibi kürt böreğimi aldım 2 tane ve acımasızca yedim çayımdan yudumluyarak.. Kahveye baktım ve babama dedimki bu kadar parasız olan bir halk yok ve adamlar fokur fokur sigara içiyor helal olsun ben bir Kasımpaşalıyım dedim Babamın parası varda 55 yaşına geldi artık, yavaş yavaş bıraktırıyorum az içiyor velet  Camiye girdik namazı kıldık zikir yaptık allahuekber le ilahe illallah güzeldi sonra çıktık mezarlığa gittik mezarlıkları artık bulamaz olduk bende bir daha zorluk çekmemek için fotoğrafını çektim, sıra geldi ikinci mezara geçicektik ama duvar yoktu, 3-4 sene önceye kadar vardı ve artık ben amcamı taşıyordum  bugun amcam yoktu duvar hala var fakat artık kapısı vardı nalet olası… oda bitti çıkışta her zaman kurbanlıklar olurdu yoktu neymiş yasakmış.. Ben kurban bayramında kurban kokusu olmadan, kaçan hayvan olmadan, deniz kırmızıya boyanmadan, kesilen başı görmeden olan bayrama bayram demem.. Denize gemi pisliğindense kurban pisliği dökülsün…

Eve geldik dedem hastanede olduğu için kahvaltıyı evde yaptık annem aynı yemekleri yapmış yokluk çekmeyelim diye ha bu arada annem artık sadece babasını ziyaret etmiyor kardeş inide kabir ziyareti yapıyor 1-2 sene oluyor kurban bayramında kaybettik seni çok özlüyorum dayı.. ve şimdi hastaneye dedemin yanına gidiyoruz alışkanlık  Bugun orda geçicek

Biliyorum çok uzun oldu hepinize iyi günler

Yukarı Alt