Advance

Ben kimim

Neden Kha'Zix jungle?

PROS

- Hızlı clear

- Dragon ve Baron'u Q'su sayesinde çok hızlı kesebiliyor

- E skill'i hem gap closer olarak hem kaçma skill'i olarak kullanılabildiği için gankleri etkili

- Q ve pasif sayesinde 1v1'de güçlü, rakip jungle'la karşılaşırsanız alma ihtimaliniz yüksek

- Ortalama jungler'lara göre late game geçişi çok iyi

CONS

- Counter gank yediğinde etkisiz kalıyor

- Assassin olduğu için kill'e ihtiyacı var

- Tam potansiyeline ulaşabilmesi için top veya midde tank / bruiser tipi champion olmalı

Match history'den ufak bir kesit

RUNES

İsteyen birkaç tane daha armor penetration rune ekleyebilir ama bu şekilde dengeli olduğunu düşünüyorum. Karşı takım full ad ise glyph'leri duruma göre değiştirebilirsiniz.

MASTERIES

Başka bir yerden kısıp Warlord verebilirsiniz ama bence gerek yok çünkü Kha'Zix'in late game'i zaten iyi, Warlord mastery'si early gamede hiçbir avantaj sağlamıyor.

SKILLS

W'ye early game'de 2 tane verip bırakıyorum çünkü verdiği damage ve sustain yeterli oluyor.

EVOLVE

>
>

Nerften sonra W'yi evolve'lamanın tamamen gereksiz olduğunu düşünüyorum. İlk olarak E'yi evolve'lamamın nedeni gankleri çok kolaylaştırması ve dive yapabilmemi sağlaması.

SUMMONER SPELL

+

Kha'Zix kırılgan bir champion olduğu için Flash zorunlu.

Smite zaten jungle için.

ITEM BUILD

Başlangıç

+

Early Game

+
+
+

Mid Game

+
+

Core

+
+
+

End Game

+
+
+
+
+

Bu build'i bitirebilirseniz hem oldukça iyi damage'e sahip olursunuz hem de araya girdiğinizde kolay kolay ölmezsiniz. Bloodthirster'ın çok gerekli olduğunu düşünmüyorum çünkü Kha'Zix lifesteal'dan çok fazla yararlanan bir champion değil. Ayrıca bu build'le %39 cooldown reduction'a sahip oluyorsunuz ki Kha'Zix için CDR çok önemli.

Alternatif item'lar

Çok fazla CC varsa Ionian yerine.

Karşıda çok fazla magic damage burst varsa düşünülebilir.

Karşıdaki ad carry feedlenmişse ve siz ona tek atamadan o size tek atıyorsa bu item'lar da düşünülebilir, Frozen Heart kasmayı düşünüyorsanız Ionian yerine Mobility boots alın.

/

Kritik Kha'Zix için çok işe yarar bir stat değil ama yine de hem armor hem damage'e ihtiyacınız varsa oyunda ikisini birden veren bir tane item var, bunu da bazı oyunlarda karşıya göre alıyorum.

Support AP veya Mikael gibi başka item'lar kasıyorsa ve oyun başında geriye düşmüşseniz takıma destek amaçlı kasabilirsiniz.

TEAMFIGHT & İPUÇLARI

Jungle'da kasarken W'yi her zaman jungle yaratıklarının yakınında durarak atın ki heal gelsin. Q'dan bonus damage kazanmak için de Ancient Golem ve Elder Lizard'ı keserken çalılıklara çekip öyle öldürün, bu sayede küçüklerle uğraşmadan isolation bonusunu kazanmış olursunuz, hp açısından sıkıntı yoksa önce küçükleri de öldürebilirsiniz. Gank atarken yapabilirseniz E kullanmak için rakibin Flash'ını bekleyin, bu sayede rakibin Flash'ı boşa gitmiş olur. Arkadan gank attığınız adam kuleye doğru kaçarken üzerine doğru E atarsanız bu çok hatalı bir hamle olur. Gank atarken W'yi de mutlaka kullanmaya çalışın, damage'i önemli olmasa da verdiği slow çok etkili olabiliyor.

Biriyle 1v1 yaparken en çok dikkat etmeniz gereken şey ultinin zamanlaması. Combo şu şekilde olmalı, E > Q > AA > W > R > AA > Q > R > AA > Q > W. Bu sayede hem pasiften 3 kere yararlanmış olursunuz hem de 3 kere Q vurmuş olursunuz. Pasifin zamanlamasını iyi yapmazsanız rakip slow yemediği için elinizden kaçabilir. Evolve'dan sonra bunu 4'lü şekilde de yapabilirsiniz. Ultiyi evolve ettikten sonra dikkat etmeniz gereken diğer şey 1 saniyelik damage reduction. Bu damage reduction iyi kullanıldığında Karthus, Lux, Fizz, Syndra, Veigar, Gragas gibi ağır burst damage vuran birçok champion'u engelleyebilir.

Eğer rakip takımda hp'si azalmış kimse yoksa kesinlikle teamfight'a önden girip 5 kişinin arasına zıplamayın. Kha'Zix'in görevi hpsi azalmış hedefleri tek tek yakalayarak öldürmektir. Bu nedenle takımda Karthus, Renekton, Malphite gibi araya girip herkesin hp'sini azaltabilen champion'lar olması Kha'Zix için çok büyük avantaj. Bu şekilde hp'si azalmış rakipleri temizlerken en çok dikkat etmeniz gereken şey Q'nun cooldownu. 2 tane düşük hp'li rakibi kovalarken, birini E+Q ile öldürdükten hemen sonra diğerine zıplamayın. Onun gittiği yöne doğru koşup Q tekrar geldiğinde atlamanız kill'i garantiye almanızı sağlar. Q dolmadan hemen atlarsanız rakip bir hamleyle siz onu öldüremeden kaçabilir. Bunu yapabilmek için Kha'Zix oynarken Q'yu mutlaka smartcast'e almanızı öneririm, diğer şekilde E bastıktan sonra daha yere düşmeden adama Q ile vurmak zor olabiliyor.​

Advance

Kendisi bir arkadaşım olur aynı zamanda iyi bir oyuncudur, rehberini buraya da açmanın faydalı olacağını düşündüm.

Abi sen şimdi Auspexa IV mısın ? Ben jungle oynamak istiyorum fakat nerde ne zaman gank atacağımı bilemiyorum yanlış gidiyorum hep :( Bu konuda yardımcı olsan çok sevinirim.

Takımı
Besiktas
Çok iyi bir derleme olmuş, arkadaşına bizden teşekkür ve selam ilet :)

[ Mesaj mobilden gonderildi iPhone ] mobile

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Takımı
Galatasaray
fabfabfabfab fabulyus mu yoksa Auspexa IV mü?

Advance

Bu mesaj sarkolata rumuzlu uyeden alinti yapildi
sarkolata demiş ki:
Bu mesaj Advance rumuzlu uyeden alinti yapildi
Advance demiş ki:
Bu mesaj sarkolata rumuzlu uyeden alinti yapildi
sarkolata demiş ki:
fabfabfabfab fabulyus mu yoksa Auspexa IV mü?
Biri top lane oyuncusu biri jungler :detective:
Kha6 konusunda diyordum. :D
Tekrar, biri top lane oyuncusu biri jungler..

Takımı
Seçiniz...
Ben bu nicki gördüm bugün sanki turnuvada tam emin olmamakla beraber lucian oynuyordu sanki bad dunpy takımındaydı sanki ya da rgesc bab takımındaydı tam hatırlamıyorum ama lucian oynuyordu.

Advance

Bu mesaj Cool Angel rumuzlu uyeden alinti yapildi
Cool Angel demiş ki:
Ben bu nicki gördüm bugün sanki turnuvada tam emin olmamakla beraber lucian oynuyordu sanki bad dunpy takımındaydı sanki ya da rgesc bab takımındaydı tam hatırlamıyorum ama lucian oynuyordu.
Bad dunpy takımında jungler olarak oynadı.

Takımı
Galatasaray
Bence fabfabfab

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Yukarı Alt